top of page
Search
  • Writer's pictureTereza

Jak být produktivní při práci z domova?

S takzvaným home office se v aktuálním stavu setkalo mnoho z nás. Ačkoliv má práce z pohodlí domova hodně nesporných výhod, můžeme se setkat s jedním problémem a tím je ztráta soustředění a pokles produktivity. Jak se donutit fungovat někde, kde je postel, vana, pohodlnný gauč, spousta knížek, Netflix, HBO a narvaná lednička, protože právě dorazil Rohlík?


Přinášíme Vám dnes pár tipů, jak zůstat na produktivní vlně i při práci z domova.


Organizujte si svůj čas

Vzhledem k tomu, že pracujete z domova a jste tedy pány svého času, je zcela na Vás, zda budete pracovat ráno, odpoledne či večer. Snažte se nepodlehnout prokrastinaci a zorganizujte si dobře svůj čas pro práci. Začátkem pracovního týdne si rozepiště úkoly, které potřebujete udělat a držte se plánu. Budete potom vědět, kolik času musíte každý den práci vynaložit a předejdete tím čtvrtečnímu stresu z nestíhání a pracovním víkendům.


Mějte pravidelnou pracovní dobu.

Home office by měl ve své podstatě kopírovat Váš bežný kancelářský režim. Je dobré, aby Vaši kolegové a případně klienti věděli, kdy Vás mohou zastihnout. Nezapomínejte ovšem, že to, že pracujete z domova a tím pádem máte mobil i notebook stále u sebe, neznamená, že musíte být k dispozici 24 hodin denně. Pokud byste pracovali ve firmě, kde byste měli přístup k firemním emailům pouze z kanceláře, také byste tam nejezdili v deset večer, abyste se podívali na mail. Vymezte si tedy i čas, kdy k dispozici nebudete.


Vytvořte si vhodné pracovní místo

Pracovat z postele i gauče je jistě fajn, ale záda Vám za to z dlouhodobého hlediska nepoděkují. Vytvořte si proto "základnu", kde budete moct pracovat více civilizovaněji. Může se jednat o stůl v rohu místnosti, nebo klidně místnost celou, pokud na to máte prostor. Hlavním cílem je, abyste se ve své "kanceláři" cítili příjemně a pohodlně. Snažte se svoji pracovní plochu udržovat čistou a bez rušivých elementů.


Dělejte si pravidelné pauzy

Stejně jako v kanceláři i doma si dopřávejte pravidelné pauzy. Jděte si uvařit kávu, připravit svačinu, protáhněte se nebo si dejte krátkou procházku v přírodě. Práce Vám půjde hned lépe od ruky!


Změňte prostředí

Pokud z home office pracujete pravidelně, jistě víte, že sbalit notebook a vyrazit na chvilku pracovat mezi lidi do kavárny mnohokrát pomůže s demotivací. V aktuální situaci sice nemůžeme jentak odejít z domu, můžeme se ale na pár minut přesunout na zahradu, balkón nebo si na chvilku otevřít okno a pustit do bytu pár slunečních paprsků. Pokud přeci jen potřebujete k odvedení dobré práce cítit ruch okolí, zkuste například aplikaci Nozio, která zvládne imitovat deště či běžného kavárenského života.


Buďte zodpovědní

Práce z domova je o důveře a spolehlivosti. To platí jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Neodkládejte termíny, věnujte se zadané práci poctivě a vymezte jí dostatek času na provedení. Pokud máte pocit, že nejste soustředění a stále odbíháte s pozorností jinam, existuje spousta aplikací, které Vám pomohou. Jednou z nich je například SelfControl, která Vám na zvolenou dobu zakáže vybrané aplikace a stránky, takže se můžete plně soustředit na svou práci.


A jaké máte vychytávky Vy?

Vaše Autentika :)


9 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page